Label
All
0
Clear all filters

Raw Yield Test

Appears in
Professional Cooking

By Wayne Gisslen

Published 2014

  • About
Suppose you work in a restaurant that serves veal scaloppine. The restaurant buys whole legs of veal. It is your job to bone out the veal, trim off all fat and connective tissue, separate the muscles at the seams, and cut the large pieces into scaloppine.
A typical whole leg of veal might weigh 30 pounds and cost $5 per pound for a total cost of $150. After finishing your trimming and cutting, you find you have 18 pounds of veal scaloppine. How do you figure the cost per pound of this meat?
The simplest example would be if you threw away all the trimmings, bones, and scrap meat. Then you would know your 18 pounds of veal cost you $150. Dividing $150 by 18 pounds gives you a cost per pound of $8.33.

Become a Premium Member to access this page

  • Unlimited, ad-free access to hundreds of the world’s best cookbooks

  • Over 150,000 recipes with thousands more added every month

  • Recommended by leading chefs and food writers

  • Powerful search filters to match your tastes

  • Create collections and add reviews or private notes to any recipe

  • Swipe to browse each cookbook from cover-to-cover

  • Manage your subscription via the My Membership page

Download on the App Store
Pre-register on Google Play

Monthly plan

Annual plan

Part of

The licensor does not allow printing of this title