Label
All
0
Clear all filters

Yield Cost Analysis

Appears in
Professional Cooking

By Wayne Gisslen

Published 2014

  • About
In order to calculate portion costs of recipes, you must first determine the costs of your ingredients. For many ingredients, this is relatively easy. You just look at your invoices or at price lists from your purveyors.
Many recipes, however, specify trimmed weight rather than the weight you actually pay for. For example, a stew might call for 2 pounds sliced onion. Let’s say you pay 24 cents a pound for onions, and to get 2 pounds sliced onions, you need 2¼ pounds untrimmed onions. In order to calculate the cost of the recipe correctly, you must figure out what you actually paid for the onions. In this case, the true cost is 54 cents (2¼ lb × $0.24 per lb), not 48 cents (2 lb × $0.24 per lb).

Become a Premium Member to access this page

  • Unlimited, ad-free access to hundreds of the world’s best cookbooks

  • Over 150,000 recipes with thousands more added every month

  • Recommended by leading chefs and food writers

  • Powerful search filters to match your tastes

  • Create collections and add reviews or private notes to any recipe

  • Swipe to browse each cookbook from cover-to-cover

  • Manage your subscription via the My Membership page

Download on the App Store
Pre-register on Google Play
Best value

In this section

Part of

The licensor does not allow printing of this title